top of page
  • BCWA

2024 U19, U17, U15 National Championship Results

BC brings it home! Last week April 5-7, athletes from across Canada gathered in Mississauga Ontario to compete at the U19, U17, and U15 Canadian National Wrestling Championships. Competing in both freestyle and Greco Roman categories, BC teams swept up the competition! Impressive performances went all around with athletes placing in the top six in almost all categories across the entire tournament. Dominating not only the provincial, but also club team awards, all teams put on outstanding performances!


FREESTYLE:

-        U15 Club Team Award Men Canadian Mal Wrestling Club

-        Most outstanding U15 Wrestler Gurshar Johal (Miri Piri WC)

-        First Place U17 Women and Men Provincial Team Award

-        First Place U19 Men Provincial Team Award

-        Second Place U19 Provincial Team Award

-        U19, U17 Club Team Award to Coast Wrestling Academy

-        Second Place U19 Club Team Award to Guru Gobind

-        U19 Women Club Team Award to Coast Wrestling Academy


GRECO:

-        First Place U19, U17, U15 Male & Female Provincial Team Award

-        First Place U19 Men Club Team Award Guru Gobind Singh WC

-        Most Outstanding U19 Wrestler Harjot Singh (Rustom WC)

-        U15 Club Team Award for Men and Women to Coast Wrestling

-        Most Outstanding U17 Wrestler Heyten Bal (Canadian Mal)

-        Club Team Award to Canadian Mal Wrestling Club

-        Most Outstanding U15 wrestler Ceola Kelly (Coast Wrestling)


We would like to congratulate all coaches, officials, volunteers, support staff, athletes, and wrestling community members for all of their dedication and performances at the championships! We would also like to thank the hosting committee for putting on a wonderful championship.


Photos retrieved from:



Individual Results (BC Placers):

For Full results, visit: www.trackwrestling.com


U15 Women:

U15 Women`s Freestyle - 42kg

  • 2nd Place - Ceola Kelly of Coast WA

  • 5th Place - Grace Meiner of Cowichan Valley WC

U15 Women`s Freestyle - 46kg

  • 5th Place - Taya Medeiros of Bhullar WC

U15 Women`s Freestyle - 50kg

  • 3rd Place - Japjee Singh of Canadian Mal Wrestling

U15 Women`s Freestyle - 54kg

  • 1st Place - Gurleen Dhillon of Canadian Mal Wrestling

  • 3rd Place - Jaireet Bahy of Rustom WC

U15 Women`s Freestyle - 58kg

  • 1st Place - Sahara Purewal of Bhullar WC

U15 Women`s Freestyle - 62kg

  • 5th Place - Jasmeet Pannu of Rustom WC

U15 Women`s Freestyle - 66kg

  • 2nd Place - Tamn Mundi of Rustom WC

U15 Women`s Freestyle - 80kg

  • 1st Place - Ambika Sehrawat of Bala Ji WC

 

U15 Men:

U15 Men`s Freestyle - 34kg

  • 2nd Place - Benjamin Cote of Cowichan Valley WC

U15 Men`s Freestyle - 38kg

  • 4th Place - Edin Musovic of Coast WA

U15 Men`s Freestyle - 41kg

  • 1st Place - Samarpartap Singh of Canadian Mal Wrestling

  • 2nd Place - Brayden Zuback of Cowichan Valley WC

  • 4th Place - Harshan Mann of Guru Gobind Singh WC

  • 6th Place - Stellen Ball of Capilano WC

U15 Men`s Freestyle - 44kg

  • 4th Place - Chanveer Grewal of Guru Gobind Singh WC

U15 Men`s Freestyle - 48kg

  • 1st Place - Roop Ghuman of Guru Gobind Singh WC

  • 6th Place - Veerpartap Cheema of Canadian Mal Wrestling

U15 Men`s Freestyle - 52kg

  • 2nd Place - Arhant Abhay Singh Sidhu of Canadian Mal Wrestling

  • 5th Place - Christhony Dela Cruz of Coast WA

U15 Men`s Freestyle - 57kg

  • 5th Place - Ashveer Jhalli of Canadian Mal Wrestling

U15 Men`s Freestyle - 62kg

  • 3rd Place - Gurshan Thiara of Canadian Mal Wrestling

U15 Men`s Freestyle - 68kg

  • 1st Place - Savin Kang of Takedown WA

  • 4th Place - Harshawn Pandher of Guru Gobind Singh WC

U15 Men`s Freestyle - 75kg

  • 2nd Place - Max Sabey of Spartan WC

U15 Men`s Freestyle - 85kg

  • 3rd Place - Harjot Dhanju of Canadian Mal Wrestling

  • 4th Place - Gurtej Mattu of Khalsa WC

U15 Men`s Freestyle - 100kg

  • 2nd Place - Zoravar Singh of Canadian Mal Wrestling

  • 3rd Place - Jagmeet Rai of Canadian Mal Wrestling

 

 U17 Men:

U17 Men`s Freestyle - 39-42kg

  • 1st Place - Jeremy Lynch of Westsider Wrestling

  • 2nd Place - Carson Riley Lungull of Bhullar WC

  • 4th Place - Nolan Cross of Alberni Valley WC

  • 6th Place - Rayan Moghimi Bidhendi of Capilano WC

U17 Men`s Freestyle - 45kg

  • 1st Place - Gaurav Bahi of Canadian Mal Wrestling

  • 3rd Place - Stephano Lepore of Coast WA

U17 Men`s Freestyle - 48kg

  • 1st Place - Caleb Trudeau of Spartan WC

  • 2nd Place - Brock Brown of Khalsa WC

  • 5th Place - Karan Dhillon of Rustom WC

U17 Men`s Freestyle - 51kg

  • 1st Place - Clarence Jayden Brion of Coast WA

  • 3rd Place - Tyson Deane-Freeman of Coast WA

  • 6th Place - Maliq Sidhu of Guru Gobind Singh WC

U17 Men`s Freestyle - 55kg

  • 1st Place - Gurshar Johal of Miri Piri WC

  • 4th Place - Tristen Beaudry of Rhino WC

  • 6th Place - Benjamin Musovic of Coast WA

U17 Men`s Freestyle - 60kg

  • 2nd Place - Sujinder Kang of Takedown WA

  • 5th Place - Gurshaan Kahlon of Guru Gobind Singh WC

U17 Men`s Freestyle - 65kg

  • 1st Place - Liam Gorton of Coast WA

  • 2nd Place - Illia Anoshyn of Coast WA

U17 Men`s Freestyle - 71kg

  • 1st Place - Oleksandr Chupryna of Coast WA

  • 2nd Place - Jovanpreet Johal of Guru Gobind Singh WC

U17 Men`s Freestyle - 80kg

  • 1st Place - Harjot Shergill of Canadian Mal Wrestling

  • 2nd Place - Mehar Deol of Guru Gobind Singh WC

  • 5th Place - Gurpartap Ghuman of Miri Piri WC

U17 Men`s Freestyle - 92kg

  • 3rd Place - Ewan England of BC

  • 4th Place - Heyten Bal of Canadian Mal Wrestling

  • 6th Place - Manjot Dhaliwal of Guru Gobind Singh WC

U17 Men`s Freestyle - 110kg

  • 1st Place - Udaypartap Singh Billen of Rustom WC

  • 2nd Place - Jasonjeet Singh Lalli of Canadian Mal Wrestling

  • 4th Place - Gurkaran Gill of Miri Piri WC

U17 Men`s Freestyle - 125kg

  • 1st Place - Mehtab Rai of Guru Gobind Singh WC

  • 3rd Place - Rubin Dhaliwal of Guru Gobind Singh WC

 

 U17 Women:

U17 Women`s Freestyle - 43kg

  • 4th Place - Iraabir Sooch of Canadian Mal Wrestling

U17 Women`s Freestyle - 46kg

  • 3rd Place - Tiana Medeiros of Bhullar WC

U17 Women`s Freestyle - 49kg

  • 1st Place - Taranpreet Dhillon of Canadian Mal Wrestling

  • 5th Place - Morgan Boileau of BC

  • 6th Place - Isabelle Chen of Bhullar WC

U17 Women`s Freestyle - 53kg

  • 3rd Place - Rylie Chew of Coast WA

U17 Women`s Freestyle - 57kg

  • 1st Place - Kai Pare of Coast WA

  • 5th Place - Lyla Boylan of Cowichan Valley WC

U17 Women`s Freestyle - 61kg

  • 2nd Place - Natalie Wojciechowski of Coast WA

U17 Women`s Freestyle - 65kg

  • 1st Place - Cassidy Pace of Takedown WA

  • 2nd Place - Kaiya Mannapso of Bhullar WC

U17 Women`s Freestyle - 69kg

  • 1st Place - Sara McPhail of Nechako Valley Wrestling

  • 2nd Place - Khushi Jhalli of Canadian Mal Wrestling

  • 3rd Place - Emma Greenwood of Cowichan Valley WC

  • 5th Place - Jasnoor Mann of Guru Gobind Singh WC

U17 Women`s Freestyle - 73kg

  • 1st Place - Jolina Healey of Rhino WC

  • 2nd Place - Fayth Pontious of Cowichan Valley WC

 

U19 Women

U19 Women`s Freestyle - 46kg

  • 1st Place - Unya Hollmayer of Rhino WC

U19 Women`s Freestyle - 49kg

  • 5th Place - Serena Lu of Coast WA

U19 Women`s Freestyle - 53kg

  • 1st Place - Agnia Krakovska of Coast WA

  • 3rd Place - Alexandria Lieu of Coast WA

U19 Women`s Freestyle - 57kg

  • 3rd Place - Olivia Rhodes of Ukee Storm Wrestling

U19 Women`s Freestyle - 61kg

  • 1st Place - Ashton Senko of Coast WA

  • 6th Place - Diksha Chaudhary of Takedown WA

U19 Women`s Freestyle - 65kg

  • 5th Place - Elizabeth Latulippe of Coast WA

  • 6th Place - Loryn Roberts of Cowichan Valley WC

U19 Women`s Freestyle - 69kg

  • 1st Place - Tehya Chew of Coast WA

  • 2nd Place - Tatyana Lagrange of Coast WA

  • 5th Place - Sage Dziekan-Gwilt of Alberni Valley WC

U19 Women`s Freestyle - 73kg

  • 2nd Place - Caitlyn Midlane of Ukee Storm Wrestling

  • 4th Place - Priya Mahil of Takedown WA

 

U19 Men:

U19 Men`s Freestyle - 55kg

  • 2nd Place - Ernesto Lepore of Coast WA

U19 Men`s Freestyle - 60kg

  • 3rd Place - Dominic Wendt of Miri Piri WC

  • 4th Place - Riley Jhuty of Bhullar WC

U19 Men`s Freestyle - 80kg

  • 3rd Place - Harjot Singh of Rustom WC

U19 Men`s Freestyle - 92kg

  • 1st Place - Michealjeet Grewal of Guru Gobind Singh WC

U19 Men`s Freestyle - 110kg

  • 1st Place - Tejvir Dhinsa of Guru Gobind Singh WC

  • 2nd Place - Jastej Mundi of Rustom WC

  • 3rd Place - Jack Pye of Cowichan Valley WC

  • 4th Place - Manraj Randhawa of Guru Gobind Singh WC

U19 Men`s Freestyle - 125kg

  • 1st Place - Jagroop Dhinsa of Guru Gobind Singh WC

  • 6th Place - Sartajveer Gill of Miri Piri WC

 

 U15 Men Greco:

U15 Men`s Greco Roman - 34kg

  • 2nd Place - Benjamin Cote of Cowichan Valley WC

U15 Men`s Greco Roman - 41kg

  • 1st Place - Brayden Zuback of Cowichan Valley WC

  • 3rd Place - Harshan Mann of Guru Gobind Singh WC

  • 4th Place - Stellen Ball of Capilano WC

U15 Men`s Greco Roman - 44kg

  • 2nd Place - Chanveer Grewal of Guru Gobind Singh WC

U15 Men`s Greco Roman - 48kg

  • 2nd Place - Veerpartap Cheema of Canadian Mal Wrestling

  • 3rd Place - Roop Ghuman of Guru Gobind Singh WC

  • 6th Place - Gurnoor Mangat of Miri Piri WC

U15 Men`s Greco Roman - 52kg

  • 1st Place - Christhony Dela Cruz of Coast WA

  • 2nd Place - Arhant Abhay Singh Sidhu of Canadian Mal Wrestling

  • 6th Place - Arjun Cheema of Canadian Mal Wrestling

U15 Men`s Greco Roman - 68kg

  • 1st Place - Savin Kang of Takedown WA

  • 3rd Place - Harshawn Pandher of Guru Gobind Singh WC

  • 5th Place - Himat Dulay of Canadian Mal Wrestling

U15 Men`s Greco Roman - 75kg

  • 1st Place - Max Sabey of Spartan WC

U15 Men`s Greco Roman - 85kg

  • 2nd Place - Harjot Dhanju of Canadian Mal Wrestling

U15 Men`s Greco Roman - 100kg

  • 1st Place - Zoravar Singh of Canadian Mal Wrestling

 

 

 U15 Women Greco:

U15 Women`s Greco-Roman - 42kg

  • 1st Place - Ceola Kelly of Coast WA

  • 3rd Place - Grace Meiner of Cowichan Valley WC

U15 Women`s Greco-Roman - 54kg

  • 1st Place - Gurleen Dhillon of Canadian Mal Wrestling

  • 3rd Place - Jaireet Bahy of Rustom WC

U15 Women`s Greco-Roman - 62kg

  • 3rd Place - Jasmeet Pannu of Rustom WC

U15 Women`s Greco-Roman - 66kg

  • 2nd Place - Tamn Mundi of Rustom WC

U15 Women`s Greco-Roman - 80kg

  • 1st Place - Ambika Sehrawat of Bala Ji WC


U17 Men's Greco:

U17 Men`s Greco-Roman - 39-42kg

  • 2nd Place - Jeremy Lynch of Westsider Wrestling

  • 3rd Place - Nolan Cross of Alberni Valley WC

U17 Men`s Greco-Roman - 45kg

  • 1st Place - Gaurav Bahi of Canadian Mal Wrestling

U17 Men`s Greco-Roman - 48kg

  • 1st Place - Caleb Trudeau of Spartan WC

  • 3rd Place - Karan Dhillon of Rustom WC

U17 Men`s Greco-Roman - 51kg

  • 1st Place - Clarence Jayden Brion of Coast WA

  • 4th Place - Tyson Deane-freeman of Coast WA

  • 5th Place - Sartaj Shergill of Canadian Mal Wrestling

  • 6th Place - Maliq Sidhu of Guru Gobind Singh WC

U17 Men`s Greco-Roman - 55kg

  • 3rd Place - Tristen Beaudry of Rhino WC

  • 4th Place - Gryphon Jewett-White of Prince George WC

U17 Men`s Greco-Roman - 60kg

  • 4th Place - Alexander Angelov of Capilano WC

  • 6th Place - Chetanjit Dhesi of Coast WA

U17 Men`s Greco-Roman - 65kg

  • 1st Place - Illia Anoshyn of Coast WA

  • 3rd Place - Liam Gorton of Coast WA

  • 4th Place - Micah Luketic of Capilano WC

U17 Men`s Greco-Roman - 71kg

  • 1st Place - Oleksandr Chupryna of Coast WA

  • 2nd Place - Jovanpreet Johal of Guru Gobind Singh WC

  • 3rd Place - Tryton Haddad of Capilano WC

  • 4th Place - Hunter McCarthy of Prince George WC

  • 5th Place - Aikam Sahota of Guru Gobind Singh WC

U17 Men`s Greco-Roman - 80kg

  • 1st Place - Harjot Shergill of Canadian Mal Wrestling

  • 2nd Place - Gurpartap Ghuman of Miri Piri WC

  • 3rd Place - Mehar Deol of Guru Gobind Singh WC

  • 5th Place - Joban Thandi of Canadian Mal Wrestling

U17 Men`s Greco-Roman - 92kg

  • 1st Place - Heyten Bal of Canadian Mal Wrestling

  • 2nd Place - Manveer Bachra of Canadian Mal Wrestling

  • 4th Place - Jodhan Deol of Guru Gobind Singh WC

  • 6th Place - Manjot Dhaliwal of Guru Gobind Singh WC

U17 Men`s Greco-Roman - 110kg

  • 1st Place - Udaypartap Singh Billen of Rustom WC

  • 2nd Place - Jasonjeet Singh Lalli of Canadian Mal Wrestling

  • 3rd Place - Gurkaran Gill of Miri Piri WC

U17 Men`s Greco-Roman - 125kg

  • 1st Place - Mehtab Rai of Guru Gobind Singh WC

  • 2nd Place - Rubin Dhaliwal of Guru Gobind Singh WC

 

 

U17 Women's Greco

U17 Women`s Greco-Roman - 43kg

  • 1st Place - Iraabir Sooch of Canadian Mal Wrestling

U17 Women`s Greco-Roman - 49kg

  • 1st Place - Taranpreet Dhillon of Canadian Mal Wrestling

  • 2nd Place - Morgan Boileau of BC

U17 Women`s Greco-Roman - 53kg

  • 2nd Place - Beth Quinn of Takedown WA

  • 3rd Place - Rylie Chew of Coast WA

U17 Women`s Greco-Roman - 57kg

  • 2nd Place - Kai Pare of Coast WA

  • 3rd Place - Lyla Boylan of Cowichan Valley WC

  • 4th Place - Janna Hiltz of Alberni Valley WC

U17 Women`s Greco-Roman - 61kg

  • 1st Place - Natalie Wojciechowski of Coast WA

U17 Women`s Greco-Roman - 65kg

  • 1st Place - Cassidy Pace of Takedown WA

  • 2nd Place - Kaiya Mannapso of Bhullar WC

U17 Women`s Greco-Roman - 69kg

  • 1st Place - Khushi Jhalli of Canadian Mal Wrestling

  • 2nd Place - Emma Greenwood of Cowichan Valley WC

  • 3rd Place - Jasnoor Mann of Guru Gobind Singh WC

U17 Women`s Greco-Roman - 73kg

  • 1st Place - Fayth Pontious of Cowichan Valley WC

 

U19 Men's Greco:

U19 Men`s Greco-Roman - 55kg

  • 3rd Place - Ernesto Lepore of Coast WA

  • 6th Place - Samuel Smith of Nechako Valley Wrestling

U19 Men`s Greco-Roman - 60kg

  • 5th Place - Dominic Wendt of Miri Piri WC

U19 Men`s Greco-Roman - 65kg

  • 2nd Place - AJ Lontayao of Campbell River WA

  • 4th Place - Nate Mossey of Coast WA

  • 6th Place - Alex McKenzie of Alberni Valley WC

U19 Men`s Greco-Roman - 71kg

  • 2nd Place - Prithvi Mann of Miri Piri WC

U19 Men`s Greco-Roman - 80kg

  • 1st Place - Harjot Singh of Rustom WC

  • 4th Place - Sartaj Sanghera of Canadian Mal Wrestling

  • 5th Place - Allan Gilliard of Prince George WC

U19 Men`s Greco-Roman - 92kg

  • 1st Place - Michealjeet Grewal of Guru Gobind Singh WC

  • 5th Place - Armaan Bath of Canadian Mal Wrestling

  • 6th Place - Justin Lalli of Canadian Mal Wrestling

U19 Men`s Greco-Roman - 110kg

  • 1st Place - Tejvir Dhinsa of Guru Gobind Singh WC

  • 2nd Place - Jastej Mundi of Rustom WC

  • 3rd Place - Jack Pye of Cowichan Valley WC

  • 4th Place - Manraj Randhawa of Guru Gobind Singh WC

  • 6th Place - Inder Singh Lidder of Miri Piri WC

U19 Men`s Greco-Roman - 125kg

  • 1st Place - Jagroop Dhinsa of Guru Gobind Singh WC

  • 2nd Place - Grant Coulthart of Cowichan Valley WC

  • 4th Place - Sartajveer Gill of Miri Piri WC

 

 U19 Women's Greco

U19 Women`s Greco-Roman - 46kg

  • 1st Place - Unya Hollmayer of Rhino WC

U19 Women`s Greco-Roman - 49kg

  • 4th Place - Nevis Saunders of Coast WA

U19 Women`s Greco-Roman - 53kg

  • 1st Place - Alexandria Lieu of Coast WA

U19 Women`s Greco-Roman - 57kg

  • 3rd Place - Olivia Rhodes of Ukee Storm Wrestling

  • 5th Place - Savanna Screaton of Cowichan Valley WC

U19 Women`s Greco-Roman - 61kg

  • 3rd Place - Sarah Clarke of Muscle Panda WC

U19 Women`s Greco-Roman - 65kg

  • 2nd Place - Adrienne Brommit of Lake City Falcons

  • 3rd Place - Elizabeth Latulippe of Coast WA

U19 Women`s Greco-Roman - 69kg

  • 2nd Place - Sage Dziekan-Gwilt of Alberni Valley WC

  • 3rd Place - Tehya Chew of Coast WA

U19 Women`s Greco-Roman - 73kg

  • 2nd Place - Caitlyn Midlane of Ukee Storm Wrestling

 

66 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page